Kiedy warto kupić pompę ciepła?
Niskie koszty eksploatacyjne, wysoka wydajność, ekologiczność – pompy ciepła mają liczne zalety. Kiedy jednak instalacja tego urządzenia grzewczego naprawdę się opłaca? W artykule wyjaśniamy, w jakich okolicznościach warto postawić na pompę ciepła.
Pompa ciepła – jak działa i jakie ma zalety?
Pompa ciepła to niezawodne urządzenie grzewcze wykorzystujące energię odnawialną, pobieraną z gruntu, powietrza lub wody. Jest łatwe w obsłudze, a także przyjazne dla środowiska – nie emituje szkodliwych substancji. Dość wysoki koszt instalacji może budzić wątpliwości, czy to opłacalne rozwiązanie – pompy ciepła generują jednak niezwykle niskie koszty eksploatacyjne.
Jako specjaliści od montażu pomp ciepła w Gdańsku zwracamy też uwagę na uniwersalność tego typu urządzeń. Można zainstalować je zarówno w nowo powstałych budynkach, jak i tych starszych – domach jedno- i wielorodzinnych, zakładach produkcyjnych, obiektach komercyjnych.
Kiedy instalacja pompy ciepła będzie szczególnie opłacalna?
Pompa ciepła to doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli warunki lokalizacyjne budynku uniemożliwiają podłączenie go do sieci gazowej. Niekiedy też koszt przyłącza gazowego ze względu na jego znaczną długość jest tak wysoki, że instalacja pompy ciepła okazuje się o wiele korzystniejszym finansowo wyborem.
Na pompę ciepła warto się zdecydować, jeżeli planujesz budowę domu energooszczędnego, wykorzystującego technologie ograniczające straty energii cieplnej. Pompy ciepła osiągają największą wydajność z systemami ogrzewania płaszczyznowego, takimi jak ogrzewanie podłogowe.
Na instalację pomp ciepła często decydują się właściciele domów, w których systemy grzewcze zasilane są olejem opałowym albo gazem płynnym. Pompy wspomagają ich działanie, co pozwala na znaczące obniżenie kosztów eksploatacyjnych instalacji.